دانلود تحقیق با موضوع بررسی منابع و عوامل آلودگی رودخانه های گیلان

Resource & factors of water pollution of Gilan

در قالب word و در ۹ صفحه، قابل ویرایش.

آلودگی آب ها زمانی به وقوع می پیوندد که بدنه اصلی آب ها، به شدت تحت تأثیر افزایش مقادیر متنابهی از سایر مواد آلاینده قرار گیرند، به طوری که آب ها را از روند استفاده عادی خارج می سازند (۲۷).

شدت آلودگی آب ها در اثر ضایعات صنعتی و کشاورزی پس از جنگ جهانی دوم شدت بیشتری یافت، امّا رشد سریع جمعیت به ویژه در کشورهای آمریکای لاتین و آسیا، این کشورها را بر آن داشت که در زمینه ایجاد زیر ساخت تصفیه آب ها اقدام کنند تا از شیوع بیماری هایی چون وبا (cholera) جلوگیری گردد.

به طور تقریبی بیش از ۷۰ درصد سطح زمین را آب فراگرفته است که بدون شک گرانبهاترین منابع طبیعی کره زمین محسوب می گردد که در دسترس بشر امروز قرار دارد. به طوری که بدون آب و اجزاء آن یعنی ئیدروژن و اکسیژن، نمی توان هیچ گونه زندگی و رونقی را برای انسان های این کره خاکی متصّور شد. با وجودی که بشر به این حقیقت بزرگ اذعان دارد، ولیکن نسبت به آلودگی منابع آبی از قبیل رودخانه ها، دریاچه ها و اقیانوس ها بی توجه است و این امر به طور آهسته منجر به صدمات جدی به محیط زیست و جاندارانش می گردد. انسان باید در راستای نبرد بی امان با آلودگی آب ها، به درک مشکلات موجود بپردازد، به طوری که خود جزئی از راه حل ها گردد (۲۷). 

در این راستا، یادآوری حقایقی بشرح زیر می توانند واضح اهمیت مطلب باشند:

۱- ۹۵ درصد کل آب های شیرین کره زمین، منهای یخچال های قطبی، به صورت آب های زیر زمینی می باشند که به آن ها سفره آب زیرزمینی (aquifers) گفته می شود و نقش حیاتی در زندگی بشر ایفا می کنند.

۲- ۵۳ درصد جمعیت زمین به آب های زیر زمینی برای شُرب متکی هستند و این موضوع در مناطق روستایی به میزان بیشتری مطرح می باشد.

۳- ۸۱ درصد کل آب مصرفی جوامع انسانی از طریق آب های زیر زمینی مرتفع می شوند.

۴- تقریباً ۵/۱ میلیارد از مردم جهان فاقد آب شُرب مناسب هستند و سالانه حداقل ۵ میلیون نفر بر اثر بیماری های ناشی از آب های آلوده تلف می شوند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود. پرداخت و دریافت فایل
 .